Bakan Kurum: 'Biz Salda'ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kimi yerlerde olduğu gibi Salda Gölü'nün belli bir noktasında da mevsimsel sebeplerle su çekilmesi yaşandığını belirterek, “Salda’da çöp yığınları varken, kumsalda araçlar gezerken ortada olmayanlar, biz Salda’ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar” dedi.

Bakan Kurum: 'Biz Salda'ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar'
18 Mayıs 2022 - 17:12

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çeşitli projeler, kuyu sondajları ve sulama göletleri nedeniyle Salda Gölü'nün bataklığa dönüştüğü iddialarına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Salda Gölü'nü koruma bölgesi ilan ederek kaçak yapıları yıktıklarını, çöpleri ve konteynerleri kaldırdıklarını belirten Bakan Kurum, beyaz kumları korumak amacıyla araç girişlerini engelleyip ziyaretçi sınırlaması getirdiklerini hatırlattı. Paylaşımında, “Salda'da çöp yığınları varken, kumsalda araçlar gezerken ortada olmayanlar; biz Salda'ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar” ifadelerini kullanan Bakan Kurum, Türkiye'nin bazı yerlerinde olduğu gibi Salda Gölü'nün koruma alanı içinde olmayan belli noktalarında mevsimsel nedenlerle gerçekleşen su çekilmesi olduğunu ve bunun insan kaynaklı olmadığını vurguladı.

“Doğamızı korumayı ve çevremize sahip çıkmayı sözüm ona çevrecilerden öğrenecek değiliz. Göz bebeğimiz Salda Gölü'müzü korumayı dün olduğu gibi yarın da sürdüreceğiz” diyen Kurum, paylaşımında #SaldaHepGüzelKalacak etiketini kullandı. Kurum paylaşımını, “Salda'mız yine çok güzel; yarınlarımıza, çocuklarımıza en güzel haliyle bırakacağız” ifadeleri ile tamamladı.Kuyu sondajları ve sulama göletleri çalışmaları” iddiası asılsız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bilim insanlarının önerileri doğrultusunda proje oluşturarak Salda Gölü ile ilgili çalışma yapmış, göl çevresindeki kaçak yapılar yıkılmış, araçların kıyıya yaklaşması yasaklanmış, ziyaretçi kısıtlaması getirilmiş ve su kalitesi iyileştirilmişti. Bakanlığın çalışmalarını tamamlamasından kısa süre sonra Amerikan Uzay Ajansı, Salda Gölü hakkında bir paylaşımda bulunmuştu. Resmi sosyal medya hesabında NASA, su altından kayaların göründüğü kesiminden Salda Gölü'nün fotoğrafını, “Mars'ın milyarlarca yıl önce nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Biz ettik” notu ile paylaşmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum