Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

DENİZLİ'YE İZMİR'DEN BAKMAK

04 Şubat 2022 - 09:44

Bugün 4 Şubat!
Atatürk’ün 1931 yılının 4 Şubat’ında Denizli’yi teşriflerinin / şereflendirişlerinin  yıl dönümü.
Bugün 4 Şubat!
Regâib Gecesinin sabahı ve bir güzel Cuma günü…
Bugün Denizli’de olmak vardı…Ata’mızın Denizli’yi teşriflerinin yıl dönümü törenlerini izlemek vardı.
Bugün Denizli’de olmak vardı Cuma buluşmasıyla Denizli’nin çeşitli köşelerinden; Afyonkarahisar’dan Erzurum’a, Kars’a varıncaya kadar ülkemin sade ve kavruk insanlarıyla ya merkezde Delikliçınar’da Yeni Cami’de, ya da PAÜ Kampusünün hemen girişinin yanındaki Müftü Ahmet Hulûsi Efendi Külliyesi Camiinde ülkemin her köşesinden ve de dünyanın değişik külkelerinden gelmiş üniversiteli gençlerle hemhâl olmak vardı.

Neden mi bu iki konuyu bir sarmal eyleyip de  çıktım karşınıza değerli okurlarım?
Çünkü biz bugün al bayrağımızın gölgesinde, cennet vatanımızda ülkemizin her şehrinden ve dünyanın dört bir yanından üniversite okumak için gelen gençlerimizle beraber isek; akşam yaşadığımız Regâib Gecesi misali mübarek geceleri, vakitleri dilediğimizce yaşayabiliyorsak; işte burada bir hakkı teslim etmek durumundayız!..  Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve İstiklâl Harbi kahramanları sayesindedir. Aksini düşünenler varsa, bir zahmet Osmanlı Devletinin çekildiği yerlerde kurulan devletlerin içerisinde kalan ve yaşamak mecburiyetinde olan soydaşlarımızın hallerine baksınlar derim!..
İşte, duvar komşumuz misali Yunanistan’a baksınlar!.. Bulgaristan’a, Yugoslavya’ya, Romanya’ya, Suriye’ye, Irak’a, Libya’ya baksınlar derim.
Otuz yıldır Ermenilerin işgali altındayken yakın zamanda yeniden Azerbaycan topraklarına katılan Karabağ’ın haline bir baksınlar derim…

Şimdi ATATÜRK’ün Denizli’ye gelişine dair bilgilere bir göz atalım derim:
                  Atatürk’ün  Denizli’ye 4 şubat 1931 günü gelişi, Ata’nın "Büyük Ege Gezisi" olarak bilinen program içinde gerçekleşmiştir.
                  Bir gün önce Aydın’da kalan Atatürk, 4 şubat 1931 Çarşamba sabahı 8.10'da özel trenle Aydın’dan hareket eder. Aynı gün saat 13.00'te Denizli'ye varır. 
                 Atatürk’ün Denizli'ye gelişini öğrenen halk, erken saatlerde istasyonun bulunduğu çevreyi doldurur. Çevre ilçe hatta illerden gelenlerle birlikte  Denizlililerin gösterdiği coşkun tezahürat ve sevgi gösterisi arasından trenden inen Atatürk, halkı selamlayarak istasyon caddesinden, beraberindeki heyetle birlikte o zamanki parti binasına gelir.
                    Bir süre bu binada dinlenen Atatürk, Çamlık yolu üzerinde bulunan ve o zaman için Isparta'daki 5.kolorduya bağlı 5l.piyade ve 33. topçu alaylarını ziyaret eder.  
                Askeri birliklerin ziyaretinden sonra Köy Öğretmen Okuluna gelerek, sınıflara girer, öğrencilere sorular sorar ve öğretmenlerden eğitim öğretim konularında bilgi alır. Sonra Memleket Hastanesi'ne gider. Hastaneyi en ince ayrıntısına kadar inceleyerek hastalarla görüşür. Hastane Başhekimi Dr. Hamdi Berkman'a, hastanenin tertip, düzen ve temizliğinden ötürü teşekkür eder ve kutlar.   
                  Hastaneden sonra Belediye'ye gelerek, orada toplananları selamlayarak, Belediye halk meclisi ile bir süre görüşmüş, halkın ve kentin ihtiyaç ve olanakları üzerinde gerekli tavsiyeleri yapmış ve ayrılırken de Belediye Başkanı’na "Gerek geçen defaki gelişimde, gerek bugün Denizli halkının hakkımda gösterdiği hissiyattan duygulandım. Teşekkür ve muhabbetlerimin muhterem halka iletilmesini rica ederim" diyerek ayrılmıştır.
Bu ziyarette Atatürk’ün Denizli için “Büyücek bir köy!..” tanımlaması âdetâ Denizli halkı için bir kamçı etkisi yapar ve olağanüstü çaba ve çalışkanlıkla 2022 Türkiyesi’nde pek çok ölçütler bakımında ülkemizin ilk on ili arasında yer alan bir büyükşehir konumuna gelir.

Bugün 4 Şubat!
Atatürk’ün 1931 yılının 4 Şubat’ında Denizli’yi teşriflerinin / şereflendirişlerinin  yıl dönümü.
Bugün 4 Şubat!
Regâib Gecesinin sabahı ve bir güzel Cuma günü…
Bugün Denizli’de olmak vardı…Ata’mızın Denizli’yi teşriflerinin yıl dönümü törenlerini izlemek vardı.
Sevgilerimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum